soutěž na pomník obětem druhé světové války
PDF ke stazeni zde
A takto to skoncilo - výběr z tisku

Zdroj: Noviny - Týden (Týden)

Lokace:Pomníky na současnostDoba pomníků a soch na veřejných prostranstvích nepominula. Jen v Praze jich za poslední rok přibyly dvě desítky a chystají se další.


V Praze na Klárově má do příštího května stát nový pomník obětem druhého odboje. Ze soutěže na dílo, které má připomínat ty, kdo zahynuli během druhé světové války, vyšel vítězně sochař David Černý. Pomník pro Klárov se vybíral napodruhé. V první veřejné soutěži nebyla první cena udělena, a proto její vypisovatel Praha 1 přímo oslovila pětici sochařů. Návrh Davida Černého byl posuzován společně s projekty Jaroslava Róny, Michala Gabriela, Ivana Theimera a Vladimíra Preclíka. Památník obětí národa nakonec vytvoří Černý, který o Češích nedávno prohlásil, že mu připomínají knedlíkovou hmotu nasáklou pivem, a vysloužil si za to soudní žalobu. Jeho návrh ale není nijak znevažující. Představuje kovový koridor vytvořený ze dvou zvlněných praporů, do jejichž plochy jsou vyřezány miniaturní lidské profily. Je jich údajně tolik, kolik československých obětí si druhá světová válka vyžádala. Černý není v oblasti uměleckých děl ve veřejném prostoru žádný nováček. V současné době jich v Praze najdeme nejméně šest. Většina má politický rozměr, žádné ale není podobně vážné a oficiální.


Přepomníkováno


Internetové stránky Pražské informační služby vypočítávají asi 360 soch a pomníků, z toho více než jednu třetinu na území Prahy 1. Seznam přitom neobsahuje náhrobní plastiky a kašny, nejsou v něm zahrnuty sochy na Karlově mostě a chybějí tu některé sochy na sídlištích, v areálech škol a nemocnic. Sochy a pomníky v našem okolí odrážejí oficiální ideologii své doby. Středověcí svatí v devatenáctém století ustoupili národním buditelům a spisovatelům. První republice kraloval Masaryk a legionáři. Oficiální výraz vděčnosti Sovětskému svazu dodnes odráží sousoší Karla Pokorného Sbratření nedaleko pražského Wilsonova nádraží. V sedmdesátých a osmdesátých letech sochy expandovaly na sídliště. Většina má neutrální názvy jako Mír nebo Stojící dívka, trefně symbolizující zastavený čas normalizace.

Nejrůznější pomníky, pamětní desky a sochy hlavnímu městu přibývají také dnes. Jejich náměty i forma se značně liší, stejně jako osoby jejich investorů. Před rokem byla v Římské ulici odhalena pamětní deska vynálezci Nikolovi Teslovi, v prosinci se sochy dočkal Franz Kafka, jako povodňové memento se před Sovovy mlýny vrátila Židle Magdaleny Jetelové. Pozoruhodná je pomníková bilance za prvních osm měsíců roku 2004. V dubnu byla odhalena busta básníka Rabíndranátha Thákura v ulici v Dejvicích, která nese jeho jméno. Hlavnímu městu ji věnovala Indická republika. Na začátku května měly premiéru Černého Čurající postavy v Hergetově cihelně na Malé Straně. Od konce května stojí před ministerstvem zemědělství šestimetrová socha autora Jiřího Plieštika. Stylizované osení spoutané ostnatým drátem připomíná násilnou kolektivizaci. Pomník byl vybudován díky veřejné sbírce, která vynesla 1,1 milionu korun. Na konci června bylo v parku Hadovka odhaleno hned sedm soch. Do soutěže radnice Prahy 6 pozvala Františka Skálu, Stefana Milkova, Rónu a Gabriela. Monopol skupiny Tvrdohlaví narušuje jen Jasan Zoubek.

Sochy a pomníky na ulicích u veřejnosti nevyvolávají jen nadšení. Vadit může vzhled, obsahová náplň a někdy obojí dohromady.Odkaz budoucnosti


Sochy odlišuje především přístup autorů. Na jedné straně najdeme sériovou výrobu schopnou přesně vyhovět požadavkům jakéhokoliv zákazníka. V případě svatého Václava na schlíplém koni nebo mužů konfrontačně močících do bazénku ve tvaru Česka od Černého cítíme úmysl provokovat, zasévat nepříjemné otázky po národní identitě a osudu národních ikon a ideálů.

Snad ještě zajímavější než samotné sochy jsou motivace, které stojí za rozhodnutím investorů je vybudovat. Proč si chce Praha po šedesáti letech od okupace připomenout její oběti právě pomníkem v centru města? Ztratí Černý realizací pomníku druhého odboje pověst nevypočitatelného rebela? Návrh je ukázkou jeho schopnosti adekvátně reagovat na určené místo a zadané téma, které samo o sobě kontroverzi skrývá. Profilů je údajně sto padesát tisíc. Zamýšlel se někdo nad tím, jak naše historiografie k podobnému číslu dospěla? Jsou mezi oběťmi na československém praporu Češi, Židé i Němci? Rozeznáme je navzájem z několik milimetrů vysokých profilů? A není jen absurdní válečnou aritmetikou všechny obličeje přepočítávat?


Nedelni svet 29.8.Opravdu málokdo sochaře Davida Černého považuje za konformního autora. Přesto Černý nyní sám sebe s nadsázkou označuje za „nomenklaturního umělce“. Šestatřicetiletý výtvarník totiž překvapivě vyhrál veřejnou soutěž na pomník druhému odboji. V podobě dvou vlnících se vlajek by měl být příští rok odhalen na pražském Klárově, v den šedesátého výročí konce druhé světové války.


Proč zrovna vlnící se vlajky?

Prapor mi poradili lidi z Vojenského historického ústavu. Vlajka byl v té době nezprofanovaný symbol, během války relativně čerstvý. Pro mě symbolizuje řekněme jakousi sounáležitost nějakých lidí se stejným pasem a pocházejících z jednoho kusu území. A jejich důvěru v tehdejší exilovou vládu.


A proč pomník tvoří dvě vlajky?

Jednak vlastně vymezují hranici a zároveň tvoří takovou uličku hanby. Když se totiž člověk na tu válku podívá, tak kromě operace Anthropoid a pár jednotlivců, kteří tady zařvali, bychom náš podíl na osvobození nějakým „über-odbojem“ nazvat nemohli. To tedy byly odbojnější státy. Co si budeme namlouvat.


V jednom rozhovoru jste před časem řekl, že vám vůbec nebude vadit, když se naše národní identita po vstupu do Evropské unie rozplyne. Zaslouží si tedy Češi vůbec pomník?

Nemyslím si, že by všechny oběti války bojovaly za republiku. Tak to neberu. Kurt Vonnegut jednou řekl, že když se v roce 1942 přihlásil do armády, nešel bojovat za Ameriku, ale proti obyčejnýmu, jasně definovanýmu zlu a svinstvu. Spolu s mnoha dalšíma Ti parašutisti, letci a další moc dobře věděli, že jim jde o kejhák, že v boji pravděpodobně zařvou. A to bez ohledu na to, za jaký stát bojují. Takovýhle lidi si pomník určitě zaslouží. Proto je ten muj návrh o množství těch, který to odnesli.


Takže to neberete jako poklonu národu ale konkrétním lidem?

Národu ani trochu. Je to poklona lidem, kteří přišli o krk, a kterých si fakt vážím. Nemusíme jim nutně říkat hrdinové, ale třeba neposranci. Vzhledem k mému leteckému nadšenectví jsem si vždycky vážil především českých stíhačů. Dokonce jsem kvůli pomníku volal Františkovi Fajtlovi. Mluvil jsem s ním po telefonu, ale na osobní setkání už byl unavený.


A vy byste, jako bytostný pacifista, taky šel proti něčemu bojovat se zbraní v ruce?

Já si myslím, že Vonnegut byl taky bytostný pacifista. Ale věděl, že nacismus je zlo a o tom se prostě nediskutuje. K českému národu velkou úctu skutečně nemám. To ale neznamená, že tady nemám strašnou spoustu skvělých kamarádů, za který bych se šel mlátit taky. A že by tady nežilo pár lidi kterých si velmi vážím.


Pohrdavě se vyjadřujete nejen o Češích, ale také o politicích, speciálně o KSČM a ODS. Občanští demokraté přitom mají výrazné zastoupení právě na Praze 1, která vám zakázku přidělila.

Že to prošlo, tak tomu opravdu nerozumím. Když mě radnice oslovila, bral jsem to spíš tak, že jsem tam jenom do počtu. Nechtěl jsem to ale odfláknout a to nejen kvůli tomu, že to bylo honorovaný příjemnými třiceti litry za účast. Vzal jsem to jako úkol vytvořit něco, co mi vůbec není proti mysli. Ale výraznou změnu poměrů bych v rozhodnutí radnice nehledal, spíš půjde o nějakou anomálii. Nebo byly možná ty ostatní návrhy tak blbý, kdo ví. Nepochopitelné podle mě ale je, že se ta soutěž nevypsala jako mezinárodní.


Třeba se radnice bála, že by vyhrál nějaký Němec.

To přece vůbec nehraje roli! Je ale pravda, že v Berlíně museli pozastavit výrobu památníku obětem holocaustu poté, co zjistili, že se to natírá barvou od firmy, která za války vyráběla cyklon B. No už jsem přemýšlel, kdo ty vlajky bude tím laserem řezat...


Přemýšlel jste o tom, že pomník navrhujete i komunistickým obětem nacismu?

Ne to jsem neřešil. O mrtvích jen dobře. Mrtví komunista dobrý komunista.


Co se týče nových pomníků a soch ve veřejném prostoru, nemá se Praha příliš čím chlubit. Jak by se to dalo zlepšit?

Mluvil jsem o tom s primátorem Bémem a i o on by chtěl, aby se to v Praze pohnulo. Jenže pořád je asi co rozkrádat, tak mají politici na práci jiný věci. V takovém Rotterdamu na radnici sedí člověk, který má na starosti přímo mobiliář městských veřejných soch a ten se mu daří systematicky rozvíjet. U nás to krachuje na tom, že v těch rozhodovacích komisích o investicích sedí neuvěřitelně nekvalifikovaní a pomalí lidé.


A asi taky kvůli nedostatku financí. Co vlastně říkáte na to, že ministerstvo kultury dostalo na příští rok zase míň peněz a přesto se v jeho čele udržel Pavel Dostál?

Ministerstvo kultury bude mít vždycky ze všech nejmenší rozpočet, takže se do něj nikdo nežene. Nic by mu z něj totiž nekáplo. Dostál nikomu nevadí, je populární, neznám nikoho, s kým se někdy nekámošil. Jenže právě kvůli tomu, aby si nikoho nenaštval, zároveň na nikoho netlačí, aby jeho ministerstvu přidal. Tohle je výsledek. Udržuje to velmi elegantně: zajde na Štaidlovy narozeniny, Gottovi pokřtí desku, Knížákovi otevře vernisáž...


...nebo se přijde podívat na odhalení sochy Davida Černého.

Vždyť říkám, že s nikým nemá problém. Dokonce ani se mnou.

Kategorie:

Zdroj: Noviny - Haló (Haló noviny)

Krátce

* Pomník obětem odboje za druhé světové války bude na Klárově postaven podle návrhu sochaře Davida Černého. Radnice Prahy 1 oslovila pět výtvarníků s žádostí, aby vypracovali návrh na pomník. Po dohodě s Českým svazem bojovníků za svobodu to byli Ivan Theimer, Vladimír Preclík, Michal Gabriel, Jaroslav Róna a David Černý. Ve finále se střetl Preclíkův návrh s nápadem Černého, který nakonec zvítězil. Černého skulptura je kovová, tvoří ji dva koridory představující prapory, v nichž je množství otvorů. Ty mají obrysy siluet obličejů a jejich počet odpovídá odhadovanému množství obětí druhého odboje. Pomník by měl stát v parčíku na Klárově příští rok, kdy uplyne 60 let od konce druhé světové války.

Titulek: Zrní

Zrní


* "Nemyslím si, že bychom zvrátili běh této předementnělé země. Ale je lepší udělat alespoň něco, než nedělat vůbec nic," řekl v souvislosti s koncertem s Komunisty se nemluví II sochař David Černý.

Titulek: Nestoudnost jako zdroj obživy?

Lokace:Nestoudnost jako zdroj obživy?

David Černý, který nabarvil tank narůžovo, vyhrál soutěž na PAMÁTNÍK OBĚTEM DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY. Údajný nekonformní umělec uchopil svůj osud, jehož je (jako všichni) strůjcem, do rukou způsobem hodným pozoru široké veřejnosti. Široká veřejnost by totiž snadno dokázala zvyklosti a dobré mravy nerespektovat, stejně jako zatím naštěstí úzká skupina rádoby umělců, do které růžový Černý patří. Jedná se o »výjimečně viditelné zjevy, kterým není nic natolik svaté, aby si z toho nemohly vystřelit« (volně podle Nedělního světa, snaživého to nebulvárního nedělníku). Bylo by jistě dobré domyslit, kam že to takovéto vystřelování provozované širokou veřejností může dovést lidskou, zatím trošku uspořádanou společnost. Po domyšlení již musí býti zřejmé, že teror začíná tam, kde začíná neúcta k pravidlům společenským, k životu lidskému vyjma toho mého. »Mrtvý komunista, dobrý komunista«, říká růžový výjimečný zjev David Černý a má to promyšlené, není otevřeně hrubý. Odpovídá tímto způsobem na otázku, zda přemýšlel o tom, že pomník navrhuje i komunistickým obětem nacismu. Odpovídá, »o mrtvých jen dobře«. Vůbec se nejedná pouze o jednoho vyčůraného mládence. Jedná se o klesající odbornou úroveň a lidství všech správních orgánů.
Titulek: Výstava, přehlídky a architektura

Lokace:

Výstava, přehlídky a architektura


Bibiana BEŇOVÁ, redaktorka

--------------------

Český svaz bojovníků za svobodu nechce, aby pomník druhému odboji v Praze na Klárově navrhnul David Černý. Podle otevřeného dopisu zaslaného radě Prahy 1 mu vadí Černého zkreslené znalosti novodobé historie, problém je zřejmě v počtu obětí odboje. Na památníku je má symbolizovat sto padesát tisíc vyřezaných siluet obličejů, svaz ale uvádí číslo tři sta šedesát tisíc. Podle sochaře však svazu vadí spíše jeho protikomunistické názory.
Titulek: Rozhovor s výtvarníkem Davidem Černým:

Lokace:Rozhovor s výtvarníkem Davidem Černým:

Co říkáte tomu, že vás Český svaz bojovníků za svobodu obviňuje z neznalosti druhé světové války a z neúcty k druhému odboji?

"K druhému odboji mám osobně pouze ten vztah, že můj dědeček byl jedním z obránců Staroměstské radnice.

Vzhledem ke svému věku jsem však byl trestán pouze fašismem komunismu.

A fašouny ani komouše opravdu rád nemám, to přiznávám. Naprosto si však vážím těch, kteří se nebáli proti fašounskému zlu bojovat, a to i s jasným rizikem mučení a ztráty vlastního života. Bylo jich dost, ale byli to jednotlivci, rozhodně ne celý národ z kamene."

A jak reagujete na to, že podle Českého svazu bojovníků za svobodu vám jde jen o peníze?

"Soutěže jsem se zúčastnil, protože se považuji za sochaře a toto je sochařský úkol. Byl jsem k tomu navíc vyzván zástupci radnice Prahy 1. Je to pro mě i honorář, na rozdíl od jisté části společnosti si nevydělávám funkcemi ve výborech, ale svojí prací. A pochopitelně jde i o radost z vytvoření něčeho doufám kvalitního, co i budoucím generacím ukáže a připomene zlo, které se prohnalo nad Evropou v nedaleké minulosti. Kvůli honoráři bych ale z toho rozhovoru zpátky nestáhl ani slovo."
Titulek: Odboj se urazil a nechce pomník

Lokace:Odboj se urazil a nechce pomník

Český svaz bojovníků za svobodu odmítá výtvarníka Davida Černého kvůli jeho názorům Prý jde o morální prostituci

Záměr postavit pomník druhému odboji na Klárově, který má vytvořit známý výtvarník David Černý, je v ohrožení. Proti Černému se totiž vzedmula vlna odporu z řad Českého svazu bojovníků za svobodu. Paradoxem je, že terčem kritiky není výtvarné pojetí pomníku, ale autorovy osobní názory a verbální politické postoje.

Malá Strana - Již od roku 2003 se první městská část spolu s Českým svazem bojovníků za svobodu zasazuje o vybudování pomníku druhému odboji na Klárově. Podle posledního rozhodnutí rady Prahy 1 se jeho autorem měl stát výtvarník David Černý, který proslul například miminky na žižkovské televizní věži či přemalováním smíchovského tanku na růžovo. S volbou radních souhlasil i Svaz bojovníků za svobodu. Už nesouhlasí.


Černého nechceme


Zvrat přineslo interview s Davidem Černým, který uveřejnil Nedělní svět. Nejvíce členy svazu pohoršila Černého odpověď na otázku, proč pomník tvoří dvojice praporů. Černý na ni odpověděl: " Jednak vymezují hranici a zároveň tvoří takovou uličku hanby. Když se totiž člověk na tu válku podívá, tak kromě operace Anthropoid a několika jednotlivců, kteří tady zařvali, bychom náš podíl na osvobození nějakým über-odbojem nazvat nemohli. To tedy byly odbojnější státy."


Urazil hrdiny


Český svaz bojovníků za svobodu to pokládá za urážku druhého odboje a po Praze 1 chce, aby spolupráci s Černým ukončila. " V rozhovoru pan Černý ukázal, že o válce nic neví a k druhému odboji a jeho obětem nemá žádný vztah a úctu. Takový člověk by podle nás neměl být autorem pomníku. Dělá to jen pro peníze, což pokládáme za morální prostituci," řekla mluvčí Českého svazu bojovníků za svobodu Šárka Helmichová.

David Černý se jejich reakci upřímně podivil. "Udivuje mě, jak je možné, že je nějaká práce oficiálně uznaná jako kvalitní a pak je na základě mých osobních názorů zpochybňována. Pokud bude radnice na něco takového ochotna přistoupit, bude to klasická ukázka poměrů v této zemi," uvedl.


Radní v roli soudce


Spor bude muset vyřešit Praha 1. Starosta Vladimír Vihan se včera setkal s představiteli Českého svazu bojovníků za svobodu. "Požaduji, aby mi své výhrady dali písemně. Pak je předám k projednání radě," sdělil Vihan s tím, že on žádný osobní názor zatím nezaujal. Nejasně se vyjádřil i místostarosta Petr Burgr. "Já osobně bych to přešel, protože se mi ten návrh líbí a byl bych rád, kdyby pomník na Klárově vznikl. Chápu ale, že některé lidi mohl jeho rozhovor urazit," uvedl. Kovový pomník by měly tvořit dva koridory představující prapory, v nichž je množství otvorů. Ty mají mít obrysy siluet obličejů a jejich počet má symbolizovat odhadovaný počet obětí druhého odboje. Foto MČ Praha 1
Titulek: Svaz bojovníků za svobodu už nechce pomník od Davida Černého

Lokace: ČRSvaz bojovníků za svobodu už nechce pomník od Davida Černého PRAHA 16. září (ČTK) - Český svaz bojovníků za svobodu nechce, aby pomník druhému odboji v Praze na Klárově vznikl podle návrhu sochaře Davida Černého. Před měsícem, kdy se o vítězi výběrového řízení rozhodlo, neprotestoval. Nyní svazu vadí osobní názory Černého. "Jsem přesvědčen, že svazu vadí mé protikomunistické názory," řekl dnes Černý ČTK. Radnice Prahy 1, která výběrové řízení vedla, zatím oficiálně stížnost svazu nedostala. "Až dostanu dopis, předložím ho radě k jednání," řekl dnes ČTK starosta Prahy 1 Vladimír Vihan. Český svaz bojovníků za svobodu dnes zaslal otevřený dopis Radě Městské části Praha 1. V něm píše, že návrh pomníku přijal, i když k němu měl výhrady, zejména k jeho technické stránce. "Akademický sochař David Černý však nadále hájí svou koncepci opírající se zřejmě o velmi povrchní a zkreslenou znalost novodobé historie a mylné představy o boji a jeho významu pro současnost," stojí v dopise svazu, který má ČTK k dispozici. Zkreslenou znalostí novodobé historie je pravděpodobně údaj o počtu obětí druhého odboje - ten se měl v památníku odrazit v počtu siluet obličejů, jež jsou vyřezány do dvou kovových koridorů představujících českou vlajku. Černý již dříve v jednom z rozhovorů uvedl, že obětí bylo přibližně 150.000. Český svaz bojovníků za svobodu ale již dlouhá léta udává číslo 360.000 obětí. K počtu uváděnému sochařem se ale přiklání i odborníci z Vojenského historického ústavu. "Ten projekt (památníku) by měl konečně iniciovat vypracování studie o tom, kolik obětí za druhé světové války vlastně bylo. Číslo 360.000 je počet, který se stanovil těsně po válce a realita asi bude někde jinde," řekl ČTK Michal Burian z Vojenského historického ústavu. Přesné vyčíslení, které by bylo prokazatelné na základě archivních materiálů, podle Buriana chybí a sám v tom spatřuje velký dluh českých historiků. "Při česko-německých jednáních Němci již delší dobu údaj 360.000 napadají a měli bychom to být spíše my, kdo tu diskusi vyvolá a vyřeší," míní Burian. Článek v posledním vydání Nedělního světa, na který pravděpodobně svaz reaguje, byl uvozen Černého citátem "mrtvý komunista - dobrý komunista". Černého jméno se v tisku objevuje i v souvislosti s připravovaným koncertem S komunisty se nemluví II. Sochař se odporem ke komunistům nikdy netajil. Český svaz bojovníků za svobodu je nástupcem Československého svazu protifašistických bojovníků, který působil v době komunistického režimu. Jeho vedení sice podléhalo diktátu komunistické strany, podmínkou členství ve svazu však nebyla stranická legitimace, uvedl Burian. Památku druhého odboje si dnes připomínají i jiné instituce - po revoluci se obnovila Československá obec legionářská, která fungovala za první republiky, existuje ještě Konfederace politických vězňů. V ní jsou vězni komunistického režimu z 50. let a také ti, kteří byli i v koncentračních táborech za druhé světové války. Památník na Klárově však prosazuje jen svaz bojovníků.

Markéta Horešovská mhm


Titulek: Svaz bojovníků za svobodu nechce pomník od Černého

Kl

Svaz bojovníků za svobodu nechce pomník od Černého

PRAHA - Český svaz bojovníků za svobodu nechce, aby pomník druhému odboji v Praze na Klárově vznikl podle návrhu sochaře Davida Černého. Před měsícem, kdy se o vítězi výběrového řízení rozhodlo, neprotestoval.

Radnice Prahy 1, která výběrové řízení vedla, zatím oficiálně stížnost svazu nedostala. "Až dostanu dopis, předložím ho radě k jednání," řekl starosta Prahy 1 Vladimír Vihan.

Český svaz bojovníků za svobodu včera zaslal otevřený dopis Radě Městské části Praha 1. V něm píše, že návrh pomníku přijal, i když k němu měl výhrady, zejména k jeho technické stránce.

"Akademický sochař David Černý však nadále hájí svou koncepci, opírající se zřejmě o velmi povrchní a zkreslenou znalost novodobé historie a mylné představy o boji a jeho významu pro současnost," stojí v dopise svazu.

Zkreslenou znalostí novodobé historie je pravděpodobně údaj o počtu obětí druhého odboje - ten se měl v památníku odrazit v počtu siluet obličejů, jež jsou vyřezány do dvou kovových koridorů, představujících českou vlajku. Černý již dříve v jednom z rozhovorů uvedl, že obětí bylo přibližně 150 000. Český svaz bojovníků za svobodu ale již dlouhá léta udává číslo 360 000 obětí.

K počtu uváděnému sochařem se ale přiklánějí i odborníci z Vojenského historického ústavu. "Ten projekt (památníku) by měl konečně iniciovat vypracování studie o tom, kolik obětí za druhé světové války vlastně bylo. Číslo 360 000 je počet, který se stanovil těsně po válce, a realita asi bude někde jinde," řekl Michal Burian z Vojenského historického ústavu.
Titulek: Starosta Vihan: Černý přestřelil

Lokace:Starosta Vihan: Černý přestřelil

Starosta Prahy 1 Vladimír Vihan výtvarníka Davida Černého nepodpořil. V jeho sporu s Českým svazem bojovníků za svobodu se totiž přiklonil spíš na stranu těch, kteří odmítají, aby autorem pomníku druhému odboji na Klárově byl právě Černý. Podle Vihana Černý přestřelil a jeho osobní názory se s myšlenkou pomníku vůbec neslučují.


Malá Strana - O tom, zda pomník druhému odboji na Klárově i přes odpor Českého svazu bojovníků za svobodu postaví výtvarník David Černý, rozhodne rada Prahy 1 pravděpodobně 27. září. Již nyní se však dá tušit, jak vše dopadne.


Davide, přestřelil jsi


Starosta Prahy 1 Vladimír Vihan se totiž přiklonil spíše na stranu členů Českého svazu bojovníků za svobodu, které urazily výroky a názory Davida Černého uveřejněné v tisku. Tam Černý mimo jiné řekl, že mrtvý komunista je dobrý komunista. "Pan Černý podle mě skutečně přestřelil a já mu nerozumím. Nejde o pomník obětem, ale všem bojovníkům druhého odboje, tedy i těm žijícím. Mezi nimi je samozřejmě spousta starých komunistů, které to oprávněně urazilo," řekl Vihan. Podle něj dal Černý na víc jasně najevo, že se s myšlenkou druhého odboje vůbec neztotožňuje.


Pomník, velebník, nebo holubník?


David Černý se celému sporu už jen směje. "To je neuvěřitelné. Žijícím lidem se pomníky nestaví. Pomník je od slova vzpomínati, ne od slova oslavovati nebo velebiti. To by byl velebník a z toho je pak jeden velký holubník," sdělil Černý. Na celé věci ho nejvíce fascinuje to, že problém vznikl jen kvůli jeho názorům, a ne jeho práci. "Sami to ještě přiznají. Je to o tom, že říkám, a vždy jsem říkal, co si myslím. Vůbec nehraje roli, co to je za práci, ale kdo ji dělá. To je přeci špatně," řekl.


Černý: Jsem anomálie


Starosta Vihan má však na vše svou teorii. "Podle mě pan Černý nikdy nevěřil, že by mohl být vybrán. Když jsme ho vybrali, tak se ulekl, protože se s myšlenkou druhého odboje neztotožňuje a nechce s tím být spojován. Teď dělá vše pro to, aby z toho sešlo," uvedl. Černý to však odmítá. "Šel jsem do toho, protože si za svým návrhem stojím a myslím si, že není špatný. Tím, že pan starosta něco takového říká, jen potvrzuje to, že jsem pro ně anomálie," zakončil Černý.Výtvarník Černý si stojí za svými názory, stejně jako za svým návrhem pomníku.

Foto vp a čtk


Starosta Vihan se přiklonil na stranu členů Českého svazu bojovníků za svobodu.
Titulek: Svaz bojovníků za svobodu nechce pomník od Černého

Lokace:Svaz bojovníků za svobodu nechce pomník od Černého

PRAHA - Český svaz bojovníků za svobodu nechce, aby pomník druhému odboji v Praze na Klárově vznikl podle návrhu sochaře Davida Černého. V otevřeném dopise Radě městské části Praha 1 píše, že návrh pomníku přijal, i když k němu měl výhrady, zejména k jeho technické stránce.


»Akademický sochař David Černý však nadále hájí svou koncepci opírající se zřejmě o velmi povrchní a zkreslenou znalost novodobé historie a mylné představy o boji a jeho významu pro současnost,« uvádí se v dopise svazu. Zkreslenou znalostí novodobé historie je pravděpodobně míněn údaj o počtu obětí druhého odboje - ten se měl v památníku odrazit v počtu siluet obličejů vyřezaných do dvou kovových koridorů, které představují českou vlajku. Černý již dříve v jednom z rozhovorů uvedl, že obětí bylo přibližně 150 000. Český svaz bojovníků za svobodu ale již dlouhá léta udává číslo 360 000 obětí. K počtu uváděnému sochařem se ale přiklánějí i odborníci z Vojenského historického ústavu. »Projekt památníku by měl konečně iniciovat vypracování studie o tom, kolik obětí za druhé světové války vlastně bylo. Číslo 360 000 je počet, který se stanovil těsně po válce a realita asi bude někde jinde,« uvedl Michal Burian z Vojenského historického ústavu. Přesné vyčíslení, které by bylo prokazatelné na základě archivních materiálů, podle něj chybí a sám v tom spatřuje velký dluh českých historiků. »Při česko-německých jednáních Němci již delší dobu údaj 360 000 napadají a měli bychom to být spíše my, kdo tu diskusi vyvolá a vyřeší,« míní Burian. Počet 360 000 nebyl však vymyšlen náhodou. Poválečné údaje vycházely z počtů uvedených tehdejšími správními orgány. Zpochybňování tohoto počtu, byť by pod tím byl podepsán pracovník Vojenského historického ústavu, je motivováno požadavky německé strany , a dokonce i sudetoněmeckých organizací, jimž šlo o to, aby počet mrtvých občanů ČSR byl nižší než údajný počet zabitých a »umučených« při odsunu v letech 1945 až 1947, který landsmanšaft uvádí jako 240 000 a zahrnuje do něho i vojáky zahynuvší na frontách z okrajových oblastí Československa. Tento údaj byl ovšem již mnohokrát zpochybněn a dnes se hovoří jen o stovkách těch, kteří nepřežili pohořelickou úplavici a přesun do nových domovů. Rozhodně by se však žádné diskuse kolem tohoto problému vyvolávat neměly.
Titulek: Spor o pomník: uctít i komunisty?

Lokace:Spor o pomník: uctít i komunisty?

Autor památníku bojovníkům proti fašismu David Černý silně pobouřil veterány odboje


Výtvarník David Černý, známý odpůrce komunistů, se postaral o pořádný skandál. Černý, který mimo jiné spolupořádal i koncert S komunisty se nemluví, je autorem návrhu pomníku obětí odboje. A prohlásil: "S tím nemám problém. Mrtvý komunista, dobrý komunista."


Malá Strana - Dva vlnící se ocelové státní prapory, v nich 150 tisíc otvorů ve tvaru lidských tváří, jež mají připomenout počet českých obětí druhé světové války. Tak vypadá vítězný návrh pomníku obětem druhého odboje. Dílo kontroverzního výtvarníka Davida Černého se má již za necelý rok stát novou dominantou parku na Klárově. Slavnostní odhalení je stále plánováno na oslavy šedesátého výročí konce války v květnu 2005.

Nyní se však situace okolo stavby pomníku značně zkomplikovala. Proti vítěznému návrhu vystoupil Český svaz bojovníků za svobodu, který vybudování památníku prosazuje.

Zástupci svazu se cítí pohoršeni některými výtvarníkovými výroky na adresu komunistů, a tak se písemně obrátili na radnici Prahy 1, aby Černého návrh nahradila jiným. Své výhrady však vysvětlují především nespokojeností s technickou stránkou návrhu.

Před měsícem, kdy Černý ve výběrovém řízení zvítězil, však nikdo z nich neprotestoval. "Se zástupci svazu jsem se nedávno sešel. Říkali, že se jim návrh líbí a že s jeho provedením souhlasí," uvedl Černý.

"Důvodem změny jejich názoru jsou zcela nepochybně moje nedávné výroky o komunistech. Musím ale znovu zdůraznit, že si všech jednotlivců, kteří se za války dokázali postavit zlu, nesmírně vážím," dodal.

Radnice Prahy 1, která výběrové řízení zadala, zatím oficiálně stížnost svazu nedostala. "Až dopis dostanu, předložím ho radě k jednání," řekl starosta Prahy 1 Vladimír Vihan, který se přiklonil spíše na stranu Českého svazu bojovníků za svobodu a některé Černého názory označil za skutečně urážející.

Rozpor mezi nonkonformním výtvarníkem a pamětníky odboje vyvolaly také spory o počet českých obětí druhé světové války.

Černý již dříve v jednom z rozhovorů uvedl, že obětí bylo přibližně 150 tisíc. Český svaz bojovníků za svobodu však udává počet více než dvojnásobný. "Když se něčím vážně zabývám, tak si o tom samozřejmě zjišťuji podrobné informace. Počty obětí jsem konzultoval s mnoha odborníky a z toho jsem vycházel," řekl sochař.

Kjím uváděnému počtu se přiklánějí i odborníci z Vojenského historického ústavu. "Číslo 360 tisíc je počet, který se stanovil těsně po válce, ale realita asi bude někde jinde," řekl pracovník ústavu Michal Burian s tím, že v neexistenci přesného počtu obětí vidí dluh českých historiků.


PROTI KOMUNISTŮM. Autor pomníku Černý pobouřil výrokem Mrtvý komunista, dobrý komunista.

FOTO: MAFA


150 TISÍC PŘÍBĚHŮ. Vítězný návrh pomníku protifašistického odboje připomene všechny české oběti druhé světové války. Jeho autor, výtvarník David Černý, však stále neví, jestli bude jeho návrh v parku na Klárově skutečně stát.

STUDIE: DAVID ČERNÝ


BYLA TO URÁŽKA. Starosta Prahy 1 Vladimír Vihan míní, že David Černý tentokrát přestřelil.

FOTO: MAFA
Titulek: Lze čekat omluvu?

Lokace:Lze čekat omluvu?

Pražským perem


Výtvarník David Černý rozpoutal neobvyklý spor. Jako autor pomníku obětem odboje za druhé světové války prohlásil, že „mrtvý komunista je dobrý komunista“. Vyjadřoval tím, proč jako známý odpůrce komunistů nemá problém s přípravou pomníku, který mimo jiné uctí i komunisty. Smršť reakcí, kterou jeho výrok přivolal, se dala očekávat. Žijící účastníci odboje, pro které je chystaný pomník velmi důležitý, si nechtějí podobné výroky nechat líbit. Není divu. Za války bylo v podstatě jedno, kdo je a kdo není komunista - proti fašismu bojovali svým způsobem kromě kolaborantů všichni. To, proč vadí Černému komunisté, se vlastně odehrálo až v poválečné době. Otázka je, zda myslel Černý svůj výrok vážně. Zda to nebyla jen hodně přehnaná nadsázka. Pokud ano, měl by to vysvětlit. Ale omluvu lze od něho očekávat těžko.
Titulek: Radnice Prahy 1 rozhodne o pomníku odboje až příští týden

Lokace: ČRRadnice Prahy 1 rozhodne o pomníku odboje až příští týden PRAHA 27. září (ČTK) - Radní Prahy 1 dnes o pomníku obětem odboje za druhé světové války nerozhodli. Podle návrhu měli na základě žádosti Českého svazu bojovníků za svobodu změnit své původní usnesení, podle kterého bude autorem výtvarník David Černý. Svazu nyní vadí některé osobní názory Černého, dříve neprotestoval. Rada se k návrhu vrátí příští týden, řekl ČTK starosta Vladimír Vihan (ODS). Svaz je podle něho hlavním partnerem radnice, pomník na Klárově se připravuje pro něj. Radnice se však podle Vihana nechce dostat do pozice, že by musela změnu svého rozhodnutí obhajovat. Proto dnes radní jednání o pomníku na týden přerušili. "Je hezké, že nám svaz bojovníků napsal otevřený dopis, ale byli bychom rádi, aby eventuálně dokázali svolat tiskovou konferenci a vysvětlit to médiím," zdůraznil Vihan. Zástupci radnice o tom nyní budou s představiteli svazu jednat, dodal. Proti Černému se svaz postavil v otevřeném dopise, adresovaném radním Prahy 1. Uvádí v něm, že návrh pomníku přijal, ač měl zejména k jeho technické stránce výhrady. Výtvarníkovi však svaz vyčítá údajně povrchní a zkreslenou znalost novodobé historie a mylné představy o odboji a jeho významu pro současnost. Spor je patrně o počet obětí takzvaného druhého odboje. Černý ve svém návrhu použil údaj 150.000 lidí, svaz udává 360.000 obětí. Výtvarník je přesvědčen také o tom, že svazu bojovníků za svobodu vadí jeho protikomunistické názory. Pro radní Prahy 1 je záležitost s pomníkem nepříjemná. Věc podle Vihana spěje k tomu, že Černý jeho autorem nebude. "Ale radši bych to nepředbíhal," dodal starosta.

Michal Burian kar

Titulek: Radnice odložila rozhodnutí o pomníku

Lokace:Radnice odložila rozhodnutí o pomníku

Staré Město - Radní Prahy 1 odložili rozhodnutí o pomníku obětem odboje za druhé světové války na Klárově. "Rada se k návrhu vrátí příští týden," řekl starosta Vladimír Vihan.

Praha 1 původně tuto zakázku zadala sochaři Davidu Černému. Proti tomu však protestuje Český svaz bojovníků za svobodu, který nechce, aby autorem pomníku byl právě Černý. Odbojářům totiž vadí, že Černý veřejně prohlásil, že "dobrý komunista je mrtvý komunista". Vedení svazu také umělci vytýká, že znevažuje protifašistický odboj. Největší spory jsou o počet lidí, kteří zahynuli v protinacistickém odboji.

Svaz je hlavním partnerem radnice, pomník na Klárově se připravuje pro něj. Radnice se však podle starosty Vihana nechce dostat do pozice, že by musela změnu svého rozhodnutí obhajovat. Proto jednání o pomníku na týden přerušila. "Je hezké, že nám svaz bojovníků napsal otevřený dopis, ale byli bychom rádi, aby dokázali svolat tiskovou konferenci a vysvětlit to médiím," zdůraznil Vihan.
Titulek: David Černý nebude autorem pomníku odboje, rozhodli radní Prahy 1

Lokace: ČRDavid Černý nebude autorem pomníku odboje, rozhodli radní Prahy 1 PRAHA 4. října (ČTK) - Výtvarník David Černý nebude autorem pomníku obětem odboje za druhé světové války, jak se původně předpokládalo. Na žádost Českého svazu bojovníků za svobodu o tom dnes rozhodli radní Prahy 1. Starosta první městské části Vladimír Vihan (ODS) ČTK řekl, že bude o vytvoření pomníku jednat s Vladimírem Preclíkem. Preclíkův návrh skončil podle verdiktu komise na druhém místě. Svazu, pro který první městská část pomník připravuje, vadily některé osobní názory Černého. Dříve jeho představitelé neprotestovali. Proti Černému se svaz postavil v otevřeném dopise adresovaném radním. Uvedl v něm, že návrh pomníku přijal, ač měl zejména k jeho technické stránce výhrady. Výtvarníkovi však svaz vyčítá údajně povrchní a zkreslenou znalost novodobé historie a mylné představy o odboji a jeho významu pro současnost. Radní dnes na základě dopisu zrušili své usnesení, podle kterého měl pomník vzniknout podle Černého návrhu. Spor mezi ním a svazem je patrně o počet obětí takzvaného druhého odboje. Černý ve svém návrhu použil údaj 150.000 lidí, svaz udává 360.000 obětí. Výtvarník už dříve uvedl, že svazu bojovníků za svobodu také zřejmě vadí jeho protikomunistické názory. Pomník má být odhalen na Klárově příští rok v květnu, kdy uplyne 60 let od konce druhé světové války. Podle starosty by se termín dal navzdory nynějším potížím stihnout. "Je mi velmi nepříjemné, jak to dopadlo, ale prostě to tak je," dodal Vihan.

Michal Burian rot

Titulek: Stavba pomníku obětem odboje se komplikuje

Kategorie:

Zdroj: Tv

Stavba pomníku obětem odboje se komplikuje


Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka

--------------------

Sledujete Minuty regionu s datem 5. října. Dobrý večer.

Stavba pražského pomníku obětem odboje za druhé světové války se komplikuje. Původně měl vzniknout podle návrhu výtvarníka Davida Černého. Radní z Prahy 1 jej ale z projektu nekompromisně odvolali. Důvodem je Černého výrok "mrtvý komunista je dobrý komunista". Tato věta pobouřila odbojáře i radní natolik, že pomník na Klárově bude postaven podle návrhu jiného sochaře, který ve výběrovém řízení skončil na druhém místě.
Titulek: Sochař urazil komunisty, nesmí stavět pomník

Zdroj: Noviny - WWW servery (iDNES.cz)

Lokace: http://zpravy.idnes.cz/praha.asp?r=praha&c=A041005_151653_praha_tonSochař urazil komunisty, nesmí stavět pomník

Praha 1 bude kvůli větě měnit plány pomníku na Klárově


Začalo to výrokem, že "mrtvý komunista je dobrý komunista". Kvůli této větě se budou měnit plány pomníku obětem odboje za druhé světové války, který má stát na pražském Klárově. Větu pronesl výtvarník David Černý, který je i autorem původního návrhu pomníku.Odbojářům, kterým bude pomník určen, ani radnici Prahy 1 se jeho výrok na adresu komunistů nelíbil.

Radnice Prahy 1, která o budoucím vzhledu Klárova rozhoduje, proto v pondělí po dlouhé debatě plány Davida Černého zrušila.

Starosta Prahy 1 Vladimír Vihan byl radou pověřen dalšími jednáními, s největší pravděpodobností se sochařem Vladimírem Preclíkem.

"Je to jen důkaz toho, že 15 let po sametové revoluci, kdy jsme si mysleli, že se zbavujeme komunistické havěti, mají komunisté stále v naší společnosti velké slovo," reagoval na rozhodnutí radnice Černý.

"Řekl bych, že rozhodnutí rady bylo jednomyslné," míní zástupce starosty Čestmír Nekovařík. On sám původně hlasoval pro Preclíkův návrh.

"Nechápu, že výsledky výběrového řízení dokáže naprosto změnit jedna věta, a nechci vědět, jak se na radnici Prahy 1 rozhoduje o jiných věcech," komentoval výsledek jednání David Černý.

Jeho pomník měl mít podobu dvou vlnících se ocelových státních praporů se sto padesáti tisíci otvorů ve tvaru lidských tváří. Ty měly symbolizovat počet českých obětí druhé světové války.

To však odbojářům vadilo také. Podle jejich názoru byl totiž počet obětí nejméně o dvě stě tisíc vyšší.

"Tam není možná mýlka. Pan Černý zřejmě do konečného součtu nezapočítal židovské oběti," míní jeden z historiků s tím, že součty se dělaly po válce v rámci mezinárodních úmluv.

Pomník má být odhalen 8. května 2005, tedy 60 let od konce války. Radní Prahy 1 jsou přesvědčeni, že se vše stihne včas.

Radnice odmítla i růžový tankVýtvarník David Černý svými projekty často provokuje veřejnost i politiky. Pražská radnice jeho umělecký záměr odmítla už na jaře 2001. Černý tehdy hodlal na náměstí Kinských vybudovat torzo růžového tanku, který na místě stál po revoluci.

Poté, co proti projektu protestovala ruská ambasáda i tehdejší premiér Miloš Zeman, radní Prahy 5 nakonec návrh odmítli, i když s ním původně souhlasili. - více zde
Titulek: Davida Černého radnice nechce

K

Zdroj: Noviny - Haló (Haló noviny)

Lokace:Davida Černého radnice nechce

PRAHA - Výtvarník David Černý nebude autorem pomníku obětem odboje za druhé světové války, jak se původně předpokládalo. Vyhrál totiž výběrové řízení, ve kterém Praha 1 oslovila několik umělců. Na žádost Českého svazu bojovníků za svobodu o tom, že Černý pomník nepostaví, dnes rozhodli radní Prahy 1. Starosta první městské části Vladimír Vihan (ODS) řekl, že bude o vytvoření pomníku jednat s Vladimírem Preclíkem. Preclíkův návrh skončil podle verdiktu komise na druhém místě. » Je to jen důkaz toho, že 15 let po sametové revoluci, kdy jsme si mysleli, že se zbavujeme komunistické havěti, mají komunisté stále v naší společnosti velké slovo, « řekl ČTK v reakci na rozhodnutí politiků Černý. » Nechápu, že výsledky výběrového řízení dokáže naprosto změnit jeden článek, a nechci vědět, jak se na radnici Prahy 1 rozhoduje o jiných věcech,« dodal s odkazem na rozhovor, který s ním vyšel před dvěma týdny v novinách Nedělní svět. Na dotaz, zda mu nevadí, že mezi lidmi, kterým by měl postavit pomník, byli i komunisté, odpověděl: » Mrtvý komunista, dobrý komunista.« Po zveřejnění rozhovoru se začal Český svaz bojovníků za svobodu bouřit, i když předtím celý měsíc s Černého návrhem souhlasil. Proti Černému se svaz postavil v otevřeném dopise adresovaném radním. Uvedl v něm, že návrh pomníku přijal, ač měl zejména k jeho technické stránce výhrady. Výtvarníkovi však svaz vyčítá údajně povrchní a zkreslenou znalost novodobé historie a mylné představy o odboji a jeho významu pro současnost. Radní dnes na základě dopisu zrušili své usnesení, podle kterého měl pomník vzniknout podle Černého návrhu. Spor mezi ním a svazem je patrně o počet obětí takzvaného druhého odboje. Černý ve svém návrhu použil údaj 150 000 lidí, svaz udává 360 000 obětí. Za nižším číslem si ale stojí i Vojenský historický ústav. Poznámka redakce: O uvedených údajích vyjádřil v minulých dnech své pochybnosti pouze jeden z pracovníků Vojenského historického ústavu, když řekl, že bude nutné se počtem zavražděných zabývat. Nešlo však o vyjádření vedení VHÚ. Redakce výše uvedenou část zprávy ČTK publikuje v plném znění, aby vyniklo myšlení takových `demokratů´, jakým je výtvarník Černý.
Titulek: Urazil komunisty, nesmí stavět pomník

Kategorie:

Zdroj: Noviny - Mladá fronta DNES (Mladá fronta DNES)

Lokace:Urazil komunisty, nesmí stavět pomník

Výtvarník David Černý přišel o zakázku na pomník odboje


Začalo to výrokem, že "mrtvý komunista je dobrý komunista". Kvůli této větě se budou měnit plány pomníku obětem odboje za druhé světové války, který má stát na pražském Klárově.


Praha - Autorem citovaného výroku i původního návrhu pomníku je výtvarník David Černý, který otevřeně vystupuje proti komunistům. Odbojářům, kterým bude pomník určen, ani radnici Prahy 1 se jeho výrok na adresu komunistů nelíbil.

Radnice Prahy 1, která o budoucím vzhledu Klárova rozhoduje, tak včera po dlouhé debatě plány Davida Černého zrušila. Starosta Prahy 1 Vladimír Vihan byl radou pověřen dalšími jednáními, s největší pravděpodobností se sochařem Vladimírem Preclíkem.

"Je to jen důkaz toho, že 15 let po sametové revoluci, kdy jsme si mysleli, že se zbavujeme komunistické havěti, mají komunisté stále v naší společnosti velké slovo," reagoval včera Černý.

"Řekl bych, že rozhodnutí rady bylo jednomyslné," míní zástupce starosty Čestmír Nekovařík. On sám původně hlasoval pro Preclíkův návrh. "Nechápu, že výsledky výběrového řízení dokáže naprosto změnit jedna věta, a nechci vědět, jak se na radnici Prahy 1 rozhoduje o jiných věcech," komentoval výsledek jednání David Černý.

Jeho pomník měl mít podobu dvou vlnících se ocelových státních praporů se sto padesáti tisíci otvorů ve tvaru lidských tváří. Ty měly symbolizovat počet českých obětí druhé světové války.

To však odbojářům vadilo také. Podle jejich názoru byl totiž počet obětí nejméně o dvě stě tisíc vyšší. "Tam není možná mýlka. Pan Černý zřejmě do konečného součtu nezapočítal židovské oběti," míní jeden z historiků s tím, že součty se dělaly po válce v rámci mezinárodních úmluv. Pomník má být odhalen 8. května 2005, tedy 60 let od konce války. Radní Prahy 1 jsou přesvědčeni, že se vše stihne včas.


Výtvarník David Černý

FOTO: MAFA - JAN SCHEJBAL
Titulek: Umí špatně dějepis?

Kategorie:

Zdroj: Noviny - Lidové noviny (Lidové noviny)

Lokace:Umí špatně dějepis?

Svaz bojovníků za svobodu se chová nevhodně


Výtvarník David Černý patří k lidem, které mají jedni upřímně rádi, kdežto druzí je nemohou ani cítit. Měl vytvořit pomník obětem odboje ze druhé světové války, ale nakonec zakázku dostal někdo jiný. Tentokrát však nejde o to, že Černý je provokativní jako umělec i jako občan. Je to horší: Svaz bojovníků za svobodu nesouhlasí s tím, že by obětí odboje z let 1939 - 1945 bylo "jen" 150 tisíc. Bylo jich prý 360 tisíc, a kdo to neuznává, zná dějepis špatně a podceňuje druhý odboj.

Jak smutné! I členové Svazu by mohli a měli vědět, že počet 360 000 je nadsazený, jsou do něj zahrnuty všechny českomoravské oběti války, ať se odboje účastnily, nebo ne. Neměli by se snažit zvyšovat význam svazu, o kterém přece nikdo nepochybuje, falšováním dějin. To dělali komunisté a my jim to - aspoň doufám - dnes máme za zlé.
Titulek: Radnice Prahy 1 nechce pomník obětem odboje od Davida Černého

Kategorie:

Zdroj: Noviny - Lidové noviny (Lidové noviny)

Lokace:Radnice Prahy 1 nechce pomník obětem odboje od Davida Černého

PRAHA - Výtvarník David Černý nebude autorem pomníku obětem odboje za druhé světové války, jak se původně předpokládalo. Vyhrál totiž výběrové řízení, ve kterém Praha 1 oslovila několik umělců.

O tom, že Černý pomník nepostaví, rozhodli včera na žádost Českého svazu bojovníků za svobodu radní Prahy 1. Starosta první městské části Vladimír Vihan (ODS) řekl, že bude o vytvoření pomníku jednat s Vladimírem Preclíkem. Preclíkův návrh skončil podle verdiktu komise na druhém místě.

„Je to jen důkaz toho, že patnáct let po sametové revoluci, kdy jsme si mysleli, že se zbavujeme komunistické havěti, mají komunisté stále v naší společnosti velké slovo,“ řekl v reakci na rozhodnutí politiků Černý. „Nechápu, že výsledky výběrového řízení dokáže naprosto změnit jeden článek, a nechci vědět, jak se na radnici Prahy 1 rozhoduje o jiných věcech,“ dodal s odkazem na rozhovor, který s ním vyšel před dvěma týdny v novinách Nedělní svět. Na dotaz, zda mu nevadí, že mezi lidmi, kterým by měl postavit pomník, byli i komunisté, odpověděl: „Mrtvý komunista, dobrý komunista.“ Po zveřejnění rozhovoru se začal Český svaz bojovníků za svobodu bouřit, i když předtím celý měsíc s návrhem Černého souhlasil. Výtvarníkovi svaz vyčítá údajně povrchní a zkreslenou znalost novodobé historie a mylné představy o odboji a jeho významu pro současnost. David Černý už dříve uvedl, že svazu bojovníků za svobodu také zřejmě vadí jeho protikomunistické názory.

Pomník má být odhalen na Klárově příští rok v květnu.
Titulek: Autorem pomníku obětem odboje bude asi Preclík

Kategorie:

Zdroj: deníky Vltava-Labe-Press (Orlické noviny)

L

Autorem pomníku obětem odboje bude asi Preclík

KRÁTCE


Praha - Výtvarník David Černý nebude autorem pomníku obětem odboje za druhé světové války, jak se původně předpokládalo. Na žádost Českého svazu bojovníků za svobodu o tom včera rozhodli radní Prahy 1. Starosta Vladimír Vihan (ODS) řekl, že bude o vytvoření pomníku jednat s Vladimírem Preclíkem. Svazu, pro který první městská část pomník připravuje, vadily některé osobní názory Černého.


Titulek: Mají rozhodovat výhradně umělecká kriteria

Zdroj: deníky Vltava-Labe-Press (Večerník Praha)

Lokace:Mají rozhodovat výhradně umělecká kriteria

KomentářNejsem zvláštní fanda na Davida Černého. Zavěšuje v pasáži Lucerna sochu koně hlavou dolů, dětské postavičky mu lezou po televizní věži na Žižkově, hádá se se šéfem Národní galerie profesorem Knížákem a pak kvůli tomu cenu přebírá z rukou Václava Havla kdesi na chodníku u Veletržního paláce. A tak se mi vlastně ze všeho nejvíc líbilo, když natíral tank číslo 23 na růžovo. Ale o tohle teď vůbec nejde.

David Černý vyhrál výběrové řízení na Památník 2. odboje. Rada městské části Prahy 1 ovšem náhle rozhodla, že vítězný projekt nebude realizován, prý kvůli drsným výrokům sochaře na adresu komunistů. Ty údajně popudily představitele Českého svazu bojovníků za svobodu. To mi připomíná problém, který měla herečka Bára Hrzánová, když na jevišti Národního divadla při přebírání Ceny Thalie ocitovala podobně ostrou repliku ze hry „Hrdý Budžes“. Hned měla na krku málem žalobu. V uměleckých soutěžích má ale rozhodovat výhradně a pouze umělecké hledisko, a ne to, jak se dotyčný chová či mluví. A David Černý byl ve výběrovém řízení nejlepší. To se můžeme časem dočkat i toho, že ten, kdo bude první, dostane z výchovných důvodů 2. cenu, když první cena nebude udělena, jak se to stávalo pravidelně mé spolužačce Lídě v recitačních soutěžích jenom proto, že nebyla v Pionýru. Zřejmě tato měřítka začínají znovu platit. Ano, ve druhém odboji byli i komunisté. Však to také byla jejich povinnost usilovat v padesátých letech o nápravu věcí, které jejich strana napáchala. Pro Davida Černého je celá kauza poučením. Jak jsou u něčeho komunisté, pane Černý, tak rychle od toho. Dvojnásob tu platí věta Pavla Tigrida: „S komunisty je třeba jednat opatrně, obezřetně a vždycky z pozice síly.“ Zatím se ovšem zdá, že z pozice síly jednají komunisté ze svazu bojovníků. Celý ten listopad 89 byl hodně sametový. A se sametem se to mělo dělat jinak. Ten se nehladí po vláknech, ale dře se ocelovým kartáčem proti srsti, aby všechna špína vypadala ven. Tak nás to učila garderobiérka v Laterně magice už v průběhu stávky studentů a divadelníků. Škoda, že jsme ji tehdy neposlechli. Ten náš samet byl červený, a proto nám ta rudá barva ve všech vrstvách společnosti stále vykukuje. Zřejmě je jí pořád hodně i na Obecním úřadě Prahy 1.
Titulek: Černý: Ovládnou nás prasata

Datum vydání: 5.10.2004 Čas vydání: 07:15

Zdroj: deníky Vltava-Labe-Press (Večerník Praha)

Lokace:Černý: Ovládnou nás prasata

Rozhovor Davidem Černým, výtvarníkem


* Co říkáte tomu, že se radní Prahy 1 přiklonili na stranu Českého svazu bojovníků za svobodu?


" Po patnácti letech je to jeden z nejjasnějších příkladů toho, že komunisti, kterých jsme se snažili zbavit, nám opět začínají vládnout. Doposud to byly jen politické čachry, tohle ale vypadá na reálné zesilování moci sviní, které tuto zemi za čtyřicet let dostali tam, kde se nacházela v roce 1989. Moment toho, že týhle bandě parchantů uhne řádně zvolená rada, by měl být spuštěním poplachu."


* Byl jste rozhodnutím Prahy 1 překvapen?


"Vzhledem k tomu, že důkaz této posranosti dokázal odstartovat jeden rozhovor v tisku, bohužel jenom ukazuje, jakou strašnou jsem v těch odpovědích měl pravdu. Daleko raději bych ji neměl. Po patnácti letech od zdánlivého odstranění bolševika bych tohle v žádném případě nečekal. Každopádně bych v rozhovoru řekl totéž, i kdybych předem věděl, jaké to bude mít následky."


* Vzal jste si z této kauzy nějaké ponaučení?


"Mé ponaučení je v tento moment zcela irelevantní, avšak ponaučení pro zbytek této země je takové, že před nadcházejícími volbami by se měli lidé dost zásadně zamyslet, zda si chtějí nechat vládnout shora zmíněnými, Orwelovými ústy řečeno, prasaty."


* A co byste vzkázal Českému svazu bojovníků za svobodu?


"Všem, kteří ve válce bojovali, pak byli komunisty perzekuováni, všem parašutistům, všem nekomunistům, kteří šli nasadit vlastní kůži za svobodu, bych vzkázal to, že mou snahou bylo uctít ty, kteří to nepřežili a kterým šlo skutečně o svobodu této země. Nechtěl jsem uctít ty, kteří se poté připojili ke stejně fašounskýmu systému používajícímu stejně nacistické metody, tj. ke komunistické straně. A na závěr opakuji, že hrozné je to, že radní Prahy 1 jsou ochotni přitakávat ideologii, která měla na svědomí víc mrtvých než nacismus."
Titulek: Vihan: Hloupě si nepřipadám

Datum vydání: 5.10.2004 Čas vydání: 07:15

Zdroj: deníky Vltava-Labe-Press (Večerník Praha)

Lokace:Vihan: Hloupě si nepřipadám


Rozhovor s Vladimírem Vihanem, starostou Prahy 1


* Proč Praha 1 odmítla návrh Davida Černého?


"Bylo to na žádost Českého svazu bojovníků za svobodu, na základě jejich otevřeného dopisu."


* Ale jaký byl důvod?


" Vždyť to říkám. Rozhodli jsme na základě otevřeného dopisu Českého svazu bojovníků za svobodu."


* To ano, ale proč?


"Ten pomník jsme dělali pro ně, pro Český svaz bojovníků za svobodu a od samého začátku jsme s nimi úzce spolupracovali, takže i nyní jsme se přiklonili na jejich stranu."


* A jsou tedy důvodem vašeho rozhodnutí názory Davida Černého, a ne jeho práce?


"Jsou to jeho postoje, které nezaručují, že by realizace pomníku a jeho následné odhalení proběhlo v klidu. Návrh pana Černého je v tuto chvíli asi ten nejlepší, ale jeho chování ne. Když hlavní nositel myšlenky pomníku, tedy Český svaz bojovníků za svobodu, řekne, že mu nevěří, není správné s ním nadále spolupracovat."


A nepřipadáte si hloupě, když někomu řeknete ano a pak zase ne?


"Zeptejte se pana Černého, zda si nepřipadá za své výroky hloupě.

My si tak nepřipadáme."


Takže vám připadá správné posuzovat někoho na základě jeho výroků, a ne na základě jeho práce?


ë"Rozhodli jsme se na základě otevřeného dopisu Českého svazu bojovníků za svobodu. To je naše vyjádření a víc ze mě nedostanete."
Titulek: Už zase nerozhoduje kvalita, ale názory

Klíčová slova:

Datum vydání: 5.10.2004 Čas vydání: 07:15

Zdroj: deníky Vltava-Labe-Press (Večerník Praha)

Už zase nerozhoduje kvalita, ale názory


O pomníku druhému odboji na Klárově je rozhodnuto. Rada Prahy 1 se včera přiklonila na stranu Českého svazu bojovníků za svobodu a odhlasovala, že výtvarník David Černý se jeho autorem nestane. Důvodem není špatná kvalita umělcova návrhu, ale jeho názory. Podle Českého svazu bojovníků za svobodu se totiž David Černý v rozhovoru pro tisk nelichotivě vyjádřil o druhém odboji a o komunistech.


Malá Strana - Výtvarník David Černý nebude autorem pomníku druhému odboji na Klárově. A to i přesto, že je jeho návrh kvalitní a radní Prahy 1 pro něj v minulosti hlasovali. Včera totiž hlasovali jinak. " Rada vyhověla žádosti Českého svazu bojovníků za svobodu, který pana Černého odmítá," řekl místostarosta Prahy 1 Petr Burgr (KDU- ČSL).


Práce dobrá, názory horší


David Černý má tedy smůlu. Praha 1 dala najevo, že až tak nezáleží na kvalitě, ale na názorech. Českému svazu bojovníků za svobodu se totiž nelíbily výroky Davida Černého v rozhovoru pro tisk. Černý v něm podle odbojářů prokázal, že o druhé světové válce nic neví a k druhému odboji nemá úctu. " Tento mladý muž neuznává bohatou hrdinskou tradici našich národů a svými opovržlivými slovy se dotýká těch, bez jejichž obětí by se možná on a spousta dalších mladých lidí neměla ani šanci narodit," uvedl jeden z členů Českého svazu bojovníků za svobodu Ludovít Bodok. Z jeho slov je ale patrné i to, že ho pobouřila některá jiná díla Davida Černého. " Nemůžeme souhlasit s tím, aby památník obětem odboje vytvořil člověk, který například přemaloval sovětský tank na Smíchově na růžovo. Pro něj to třeba byla recese, ale pro ty, kteří druhou světovou válku a pražské povstání prožili na vlastní kůži, to legrace nebyla," dodal.


Komunisty nemám rád


David Černý s kritikou nesouhlasí. " Naprosto si vážím těch, kteří se nebáli proti fašounskému zlu bojovat, a to i s jasným rizikem mučení a ztráty vlastního života. Bylo jich dost, ale byli to jednotlivci, rozhodně ne celý národ z kamene," řekl nedávno Černý. Za svými názory si stojí i nadále. " Komunisty a fašouny skutečně nemám rád." Praha 1 má ale jiný názor, a proto dala za pravdu Českému svazu bojovníků za svobodu. " Já osobně bych to přešel a pomník ho realizovat nechal. Jeho návrh je kvalitní a je to věc, která tu bude desítky, možná stovky let, naopak tyto spory jsou otázkou měsíců. Pan Černý se ale skutečně choval netaktně a mnoho lidí mohl urazit, rada proto rozhodla tak, jak rozhodla," uvedl Burgr. Podle starosty Prahy 1 Vladimíra Vihana se nyní začne hledat nový autor pomníku druhému odboji na Klárově. " Kdy to bude, ale nevím. Nemůžu předcházet," sdělil Vihan.


Jablko sváru


Výroky, které pobouřili Český svaz bojovníků za svobodu


" Mrtvý komunista je dobrý komunista."


" Dvojice praporů v mém návrhu pomníku jednak vymezují hranici, a zároveň tvoří takovou uličku hanby. Když se totiž člověk na tu válku podívá, tak kromě operace Anthropoid a několika jednotlivců, kteří tady zařvali, bychom náš podíl na osvobození nějakým über-odbojem nazvat nemohli. To tedy byly odbojnější státy."


Tyto věty zazněly v rozhovoru pro noviny Nedělní světKovový pomník měly tvořit dva koridory představující prapory, v nichž mělo být množství otvorů, ty měly mít obrysy siluet obličejů a jejich počet měl symbolizovat odhadované množství obětí druhého odboje.


Deset deka tanku. Nyní je růžový tank k vidění v muzeu v Lešanech u Prahy.


Quo vadis


Prdelky - po vnoření hlavy do otvoru je možno sledovat video s Václavem Klausem a Milošem Zemanem. (Stálá instalace - galerie Futura)


Kůň


Miminka na žižkovské věži.


Piss - aneb Sochy, které močí SMS vzkazy na Českou republiku.
Titulek: Radnice Prahy 1 podpořila žádost odbojářů

Datum vydání: 6.10.2004 Čas vydání: 06:53

K

Zdroj: Noviny - Právo (Právo)

Lokace:Radnice Prahy 1 podpořila žádost odbojářů

PRAHA - Radní městské části Praha 1 podpořili žádost Českého svazu bojovníků za svobodu, aby byl vybrán nový autor návrhu pomníku obětem odboje II. světové války, který má stát na Klárově v Praze 1. Včera to novinářům potvrdil starosta Prahy 1 Vladimír Vihan (ODS).

Radnice původně vybrala návrh sochaře Davida Černého.

"Radnice návrhu Davida Černého ustoupila na základě dopisu Českého svazu bojovníků za svobodu, který napsal, že s návrhem nesouhlasí," řekl Právu Vihan. Na otázku, proč se dopisem radnice řídila, když už návrh Černého odsouhlasila, podotkl starosta, že je svaz v podstatě zadavatelem pomníku.

"Postoj pana Černého nebudí důvěru, že by k realizaci pomníku došlo bez problémů. Když chce někdo něco realizovat, musí k tomu mít i postoj," sdělil Vihan.

Odbojářům vadily některé Černého výroky v diskusi, která přípravu projektu provázela. "O mrtvých jen dobře, mrtvý komunista, dobrý komunista," nechal se slyšet už dříve Černý. Včera v reakci na rozhodnutí radnice ještě dodal: "Patnáct let poté, kdy jsme si mysleli, že komunistické svině skončily, začínají mít větší a větší moc."

"Jeho vyjádření je neslučitelné s odkazem odboje," sdělila Právu tisková mluvčí Českého svazu bojovníků za svobodu Šárka Helmichová s tím, že svazu vadí, že takto hodnotí odboj.

"Když pomník dělal, řekl, že je uličkou hanby a že v tomto národě lidé nebojovali," řekla tisková mluvčí s tím, že nechápe, proč dělal pomník něčeho, čemu nevěří. K tomu David Černý poznamenal, že k pomníku přistupoval jako k práci.

"Věřím, že ve válce bylo mnoho obětí, a vážím si lidí, kteří nasadili život za svobodu," podotkl sochař a jedním dechem dodal, že ale neví o nikom, kdo by si doma sám vytvářel modely pomníků druhého odboje. Odbojářům je trnem v oku i to, že Černý ve svém návrhu použil údaj 150 000 lidí a svaz udává 360 000 obětí. Podle starosty Vihana nyní osloví radnice sochaře Vladimíra Preclíka.

Černého pomník měly tvořit dva kovové koridory, představující vlnící se státní prapory s otvory ve tvaru lidských tváří.

Návrh sochaře Preclíka by měl mít podle Vihana podobu pahorku se žerdí a potrhanou českou vlajkou. Svaz s návrhem Preclíka souhlasí. Nový pomník radnice podle Vihana plánovala odhalit v květnových dnech příštího roku, kdy uplyne 60 let od konce války.Titulek: Zrušení zakázky na pomník

Datum vydání: 6.10.2004 Čas vydání: 07:12

Zdroj: Rozhlas

Lokace:Zrušení zakázky na pomník


Jan BEDNÁŘ, moderátor

--------------------

Podle zpráv z těchto dnů radní Prahy 1 zrušili zakázku na vybudování pomníku obětem odboje, jenž měl realizovat známý pražský nekomforní výtvarník David Černý. Nad dosti podivným postupem zastupitelů se teď zamýšlí Martin Schulz.


Martin SCHULZ, redaktor

--------------------

Výtvarník David Černý vyhrál předčasem soutěž na vybudování pomníku obětem druhého odboje. Na pražském Klárově měly podle jeho vítězného návrhu stát dva vlnící se ocelové prapory se sto padesáti tisíci otvorů v podobě stylizovaných lidských hlav, symbolů to obětí odboje. Načež David Černý věren své pověsti neklidného a provokujícího umělce pronesl v rozhovoru pro týdeník Nedělní svět výroky, které rozčílily kde koho. Hlavně pak, jak se nyní zdá, Český svaz bojovníků za svobodu. Tak to alespoň tvrdí představitelé rady městské části Praha 1, když zdůvodňují své nejnovější rozhodnutí, kterým zvrátili výsledek výběrové soutěže a realizaci projektu Davidu Černému opět odebrali. Stručně řečeno, radní Prahy 1, demokraticky zvolený orgán, podlehl, zdá se, nátlaku jedné zájmové skupiny a zakázal výtvarníkovi, aby pracoval. To je podle mého vrcholná ukázka politicky motivované šikany. Jak může někdo v téhle svobodně se tvářící zemi zakázat někomu pracovat kvůli tomu, jaké zastává postoje? Tady přece nejde o slovíčkaření, o to, co si kdo myslí, tady jde o to, že je někdo profesně šikanován za to, jaké má názory. Samozřejmě, že David Černý je takto šikanován za výroky nelichotivé vůči komunistům, ale též vůči všem, kteří se na odbojové činnosti v letech 1939 až 1945 parazitně nepodíleli, jenže to je úplně jedno. Komunisté patřičně okolním světem ukáznění a umravnění gorbačovskou perestrojkou mohli klidně vládnout dál, nemusel se odehrát celý ten humbuk s takzvanou privatizací a stát by ještě ušetřil stamiliardy korun ulitých do soukromých kapes během takzvané transformace hospodářství. Jestli se tahle argumentace někomu zdá příliš příkrá, pak mně rozhodně ne. Starosta městské části Praha 1 Vladimír Vihan prohlásil v rozhovoru pro noviny Večerník v úterý pátého října doslova, že, cituji: "Návrh pana Černého je v tuto chvíli asi ten nejlepší, ale jeho názory ne." V případě, že by se podobná politická praxe měla nějakým neblahým způsobem rozšířit, pak jsme, vážení přátelé, na samém konci zoufalého pinožení se směrem k nějaké demokracii. Řekl bych totiž, že podstatná část veřejnosti je schopna pronést za nějakých okolností nelichotivý výrok nejen proti komunistům, ale například i proti rybářům, či co já vím, proti všem strojvůdcům a ve chvíli, kdy takto nadávající občan nepadne do oka nějaké politické nátlakové skupině, mělo by pak následovat, že mu bude zakázáno vykonávat své povolání? Starosta Vihan tvrdí, že David Černý svými výroky sršícími odporem vůči komunistům přestřelil. Možná, že ano, ale všechno, co si o tom myslí starosta Vihan, je úplně irelevantní. On je podepsán pod rozhodnutím zbavit Davida Černého práce za jeho postoje, a to je přestřelení daleko horšího kalibru.


Jan BEDNÁŘ, moderátor

--------------------

Telefonoval Martin Schulz.Titulek: Občané, nedělejte Emmerové pořád jaksi dusno!

Klíčová slova:

Datum vydání: 7.10.2004 Čas vydání: 06:38

Zdroj: Noviny - Lidové noviny (Lidové noviny)

Lokace:


Občané, nedělejte Emmerové pořád jaksi dusno!

Čtvrtek Jana RejžkaVocaď pocaď, souzi! Vyplašení radní z Prahy 1 v čele se starostou Vladimírem Vihanem (ODS!?!) sice vybrali ve výběrovém řízení na pomník obětem druhého odboje návrh Davida Černého, ale stačil článek Českého svazu bojovníků za svobodu (jehož předsedkyně Anděla Dvořáková tak ráda publikuje ve stalinistických Haló novinách), aby to neplatilo. Hádka kolem počtu obětí z války je trapnou záminkou, aby artefakt nevytvořil razantní antikomunista. Mimochodem, když Vihan tolik dá na články, proč neodstoupil, jak po něm žádali mnozí kritici jeho privatizace městských bytů a vestavby půdních jednotek? Asi taky nemá rád dusno, jako paní ministryně.
Titulek: Památník má vzbuzovat úctu

Klíčová slova:

Datum vydání: 7.10.2004 Čas vydání: 06:52

Kategorie:

Zdroj: Noviny - Právo (Právo)Památník má vzbuzovat úctu

AKADEMICKÝ SOCHAŘ VLADIMÍR PRECLÍK ŘEKL PRÁVU:


* Radní Prahy 1 odstoupili od návrhu pomníku obětem odboje II. světové války sochaře Davida Černého. Žádá to Český svaz bojovníků za svobodu kvůli Černého protikomunistickým výrokům. Starosta Prahy 1 Vladimír Vihan (ODS) se zmínil, že nyní radnice osloví vás.


Pochopitelně bych nabídku přijal, když patřiční lidé rozhodli, že pan Černý nevyhovuje. U zadavatelů a odborníků jsme dostal nejvíce hlasů já, ale rada dala přednost panu Černému. Překvapilo mě to, ale prohrávat se musí umět. Tři dny mi ale trvalo, než jsem hořkou pilulku spolkl. Podobná věc se mi stala v Plzni, kde jsem vyhrál, ale patrioti nakonec přivezli dva šutry z lomu. Pro mě je takto závažný pomník završením uměleckého života.


* Jak váš návrh vypadá a co jste jím zamýšlel?


Návrh vyplývá z prožitku mé generace, která měla vztah k symbolům. Památník jsem pojal jako československou vlajku, která je nesena v prostoru. Měl by to být pomník z malovaného bronzu, který symbolizuje odboj celého Československa bez ohledu na politické vlivy. Podobné rozdělování nemám rád jak v politice, tak i náboženství či rasách. Nápad vytryskl z mého pocitu nejvhodnějšího vyjádření situace a československého odboje. Je to objekt, který nese symboliku, vážnost a státnost. Stejně jako hymna i vlajka zanechá v lidech pocit úcty a vážnosti. Vlajka mi přišla nejvhodnější.


* Co říkáte na protikomunistické výroky pana Černého?


Nesluší se, aby sochař posuzoval sochaře. Černý je chlapec, který je prostě takový, a ten, kdo ho chtěl o něco žádat, mohl vědět, co může očekávat. Není to rozhodně první vystoupení pana Černého v Praze. Já takto nepostupuji.


Pomník navržený Davidem Černým (vlevo) nahradí pravděpodobně dílo sochaře Vladimíra Preclíka

Vizualizace návrhů D. Černého a V. Preclíka
Titulek: Mrtvý Černý, dobrý Černý

Klíčová slova:

Datum vydání: 11.10.2004 Čas vydání: 06:47


Zdroj: Noviny - Respekt (Respekt)


Mrtvý Černý, dobrý Černý

Vyhrát v Česku soutěž na stavbu pomníku ještě neznamená pomník stavět. Nezbytnou podmínkou je totiž držet jazyk za zuby a nikoho nedráždit. Minulý týden se o tom přesvědčil sochař David Černý: úřad Městské části Praha 1 jej nejprve prohlásil vítězem konkurzu na památník odbojářům padlým za 2. světové války, stačilo však pár Černého obvyklých poznámek, a o zakázku zase přišel. V rozhovoru pro týdeník Nedělní svět se sochař nechal slyšet, že český odboj v porovnání s ostatními národy nebyl zvlášť silný, a na otázku, zda mu nevadí, že dílo uctívá i komunistickou část odboje, odpověděl: "Ne, to jsem neřešil. O mrtvých jen dobře: mrtvý komunista, dobrý komunista." Na starostu Prahy 1 Vladimíra Vihana se obrátili rozhořčení představitelé Svazu bojovníků za svobodu s požadavkem, aby stavbu pomníku Černému odebral. A městská rada vyhověla. Není sporu, že sochařův výrok o mrtvých je netaktní, ne-li přímo pitomé plácnutí, a jeho radikální antikomunismus se zde trochu minul s kontextem druhé světové války. Také však platí úsloví o potrefené huse: dnešní vedení Svazu bojovníků za svobodu tvoří nacionalisté se zjevnými sympatiemi ke komunismu - minulému i současnému. Po boku grebeníčkovců například předsedkyně svazu Anděla Dvořáková slavila loni sté výročí narození Julia Fučíka, jindy se zas vydávala přesvědčovat komunistické poslance, ať nevolí prezidentem Jana Sokola, protože razí vstřícnost vůči Němcům. Mění-li starosta na základě její stížnosti výsledky regulérní soutěže, je to evidentní selhání. Věc se má takto: pokud politici chtějí, aby české ulice zdobily zajímavé sochy, dost dobře nemohou vyhazovat ze dveří každého, kdo má jen trochu provokativní názory.
Titulek: Nezapomenout na pomník

Klíčová slova:

Datum vydání: 11.10.2004 Čas vydání: 06:50

Zdroj: Noviny - Týden (Týden)Nezapomenout na pomník

Slova a čísla kolem památníku druhého odboje


Před měsícem jsme informovali o vítězném návrhu na pomník druhého odboje sochaře Davida Černého. Minulý týden rada Prahy 1 oznámila, že na Klárově se bude realizovat návrh, který se v soutěži umístil až na druhém místě.


Ke změně stačilo málo, přesněji řečeno rozhovor Davida Černého, který poskytl Nedělnímu Světu. Rada Prahy 1 nezapochybovala o uměleckých kvalitách díla Černého, ale vadí jí sochařovy protikomunistické postoje a neortodoxní, to znamená mýtů zbavený pohled na odboj za druhé světové války. Jeho názory se dotkly především Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBZ), pro který pomník vzniká.

Český svaz bojovníků za svobodu měl o pomníku od začátku vyhraněnou představu. Účastníkům soutěže zaslal propozice, v nichž byl přesně popsán materiál a výsledná podoba pomníku. Za nejvhodnější variantu byl označen sloup z leštěné žuly, na kterém by byla umístěna bronzová přísahající pravá ruka. Pokud by umělcům připadal tento návrh příliš omezující, svaz jim nabídl možnost alternativního přístupu. Podle toho by pomník mohla tvořit moderně stylizovaná bronzová socha ženy v mírně nadživotní velikosti, symbolizující vítězství a víru v budoucnost národa.


Svaz bojovníků


ČSBZ je největší celostátní organizací sdružující odbojáře a postižené z období druhé světové války. Vznikl v roce 1990 přejmenováním ze Svazu protifašistických bojovníků, což byla organizace zcela ovládaná komunisty. Právě návaznost na tuto s režimem provázanou organizaci některým jeho členům vadila. "Demokratizace ve svazu pokročila jen nepatrně a myšlení vedení ČSBZ ustrnulo na praktikách desítky let zavedených," praví se v prohlášení znovuobnoveného Sdružení osvobozených politických vězňů a pozůstalých, které se z ČSBZ odštěpilo. V roce 2001 se osamostatnila také Československá obec legionářská.

ČSBS o sobě dal v posledních letech několikrát vědět, a to především svým nesmiřitelným postojem k současnému Německu, na které jeho členové nahlížejí optikou druhé světové války. Svaz odvolal předsedu Oldřicha Stránského, který podle jeho názoru zastával vůči Německu příliš smířlivou politiku, a napsal protestní nótu Českému rozhlasu, když podle něj pořad Historický klub na ČRo 6 "nezakrytě obhajoval sudetoněmecký landsmanšaft"; jeho členové na jistém shromáždění vypískali Jana Rumla, který je v jejich očích proněmeckým politikem. Ze stejného důvodu citoval odmítavé stanovisko ČSBS k osobě prezidentského kandidáta Jana Sokola v projevu před volbou nejvyššího představitele státu předseda KSČM Miroslav Grebeníček. Není proto divu, že je pro něj Černý, jeden z organizátorů akce S komunisty se nemluví, jako osoba nepřijatelný. Černý navíc ČSBS pohoršil tvrzením, že počet obětí je ideologicky nadsazený a že jsme se jako národ v boji proti fašismu příliš nevyznamenali. ČSBZ uvádí jako počet obětí druhého odboje 360 tisíc lidí, což je však číslo, do kterého se zahrnuje válečný úbytek z celého území Československa z hranic roku 1938: tedy nejen Češi, ale také Slováci, oběti holocaustu židovského i romského, Rusíni, ale paradoxně i sudetští Němci.


Silná slova


Aféru můžeme "číst" dvěma způsoby: Černý je drzý a kvůli svým politickým názorům pro vytvoření pomníku druhého odboje nepřijatelný. Jiní tvrdí, že autor vítězného návrhu se stal obětí politické perzekuce. Černý použil podobnou provokační metodu jako v případě růžového tanku na Smíchově. Otevřel ožehavé historické téma domácího odboje, ke kterému by se snad měli nově vyjádřit historici.

Stranou mediální přestřelky zůstává, že soutěž na prestižní zakázku na exponovaném místě v centru Prahy nebyla dobře připravena. Již první kolo, které proběhlo před rokem, ukázalo nutnost architektonicky řešit prostor Klárova. Jako kdyby se představitelé města nepoučili bezradným "šíbováním" s Antonínem Dvořákem a T. G. Masarykem po ulicích Prahy. Soutěže na sochu sv. Václava pod Muzeem trvaly čtyři roky. Když byl jako vhodný sochař nakonec vybrán Myslbek, trvalo mu dvacet let, než pro pomník našel správnou formu. Velké pomníky se v centru stavějí jen několikrát za dekádu. A to už by pak měly stát za to.


***


"Mrtvý komunista je dobrý komunista." Za provokativní dvojznačnou větu si David Černý může svůj vítězný návrh... sníst.

Foto: Jan ZatorskyZaostřeno na pomník


Přečetl jsem si článek o výtvarníkovi Davidu Černém Už zase nerozhoduje kvalita, ale názory (VP, 5. 10.).


Mám za to, že jde o klasického konjunkturního šmíráka a žvanila, který umně využíval přízně Hradu za doby Václava Havla. Černého jsem „naživo“ zaznamenal pouze v jedné televizní debatě, ve které obhajoval své neonové srdce umístěné na Hradě. Jeho řeč byla nesouvislá a zmatená. Dodnes se třesu strachy, kdy už nás Brusel potrestá za to, že byl ten neon z Hradu odstraněn, jak onen pán tehdy vyhrožoval...

Můžete mi laskavě vysvětlit, v čem spatřujete „kvalitu díla“ Davida Černého? Rád se v tomto směru poučím!

Můžete mi rovněž laskavě vysvětlit, co máte proti tomu, aby si zadavatel díla či zakázky nemohl svobodně rozhodnout, komu svoji záležitost svěří? Umístění v soutěži není v obecné rovině zavazující, zejména pak, když se zákazníkovi z jakýchkoliv důvodů navrhované řešení nelíbí a má proti němu námitky. Karel Hala, Praha *

Odpověď autorky článku:

Nemyslím, že by náš list Davidu Černému stranil. Prostor vyjádřit se k věci dostal jak pan Černý, tak starosta Prahy 1 Vladimír Vihan. Jak tuto možnost využili, bylo pouze na nich.

Večerník Praha pokládá za nehorázné, aby zakázka (pomník druhému odboji) byla odebrána jen na základě D. Černého vyjádření a jeho politických názorů. Uměleckou hodnotu návrhu totiž nikdo nezpochybnil, ani radnice Prahy 1.

K problematice neonového srdce na Pražském hradě mohu říci jen to, že jeho autorem není David Černý, ale umělec Jiří David. Nejsem si tedy jistá, koho z nich jste sledoval v televizní debatě...

Rudého čerta nelze obelstít

Sochař David Černý vyhrál soutěž na památník druhého odboje. Dělat ho však nebude: po zákroku Svazu bojovníků za svobodu rozhodla radnice v Praze 1 pověřit realizací druhého v pořadí, Vladimíra Preclíka. "Bojovníkům" na Černém vadí jeho vypjatý antikomunismus, který je údajně "neslučitelný s duchem odboje". Vladimír Preclík bude nepochybně vyhovovat lépe, vyjádřil se už v tom smyslu, že jeho návrh má "symbolizovat odboj celého Československa bez ohledu na politické vlivy". "Podobné rozdělování (jaké dělá David Černý) nemám rád jak v politice, tak v náboženství či rasách," praví pan Preclík.

Ve stejné době navštívil prezidentVáclav Klaus Vojenský historický ústav. Zhlédl expozici o druhé světové válce a s uspokojením prohlásil: "Půlstoletí jsem žil v zemi, kde se to interpretovalo tak, že jediná válka se odehrávala údajně pouze na východní frontě. Velmi bych si nepřál, abych druhého půlstoletí žil v zemi, kde se bude vytvářet dojem, že se odehrávala pouze na Západě."

Myslím, že se Václav Klaus nemusí obávat: celé druhé půlstoletí už rozhodně neprožije. Taky jistě nelze popřít, že na bedrech sovětského Ruska spočívala hlavní tíha druhé světové války. To však není žádný důvod, abychom přehlíželi podstatný rozdíl mezi tím, o co ve válce šlo Rusku a o co demokratickému Západu. Demokratický Západ - především USA - chtěl osvobodit Evropu od německé nadvlády a také osvobodit Německo od Hitlera. Přitom například USA měly také své mocenské zájmy, hodlaly posílit svou vedoucí roli ve světě a oslabit váhu koloniálních velmocí (Británie, Francie). Významné však je, že hlavní cíl, osvobodit Evropu i Německo, se jim podařil - totiž až tam, kam postoupila jejich vojska. Stalinské Rusko hlásalo pokryteckou ideologii o osvobození a budování spravedlivějšího sociálního řádu. Ve skutečnosti, věrno svým staletým tradicím, usilovalo o rozšíření svého teritoria. Podařilo se mu kolonizovat státy východní a střední Evropy, často nesrovnatelně vyspělejší, než bylo samo. Tyto země se staly na dlouhá desetiletí součástí zaostalé orientální despocie a katastrofální následky této kolonizace nesou dodnes.

Proto je velmi podstatné rozlišovat "politické vlivy" a "rozdíly v politice". Věřím, že prostí ruští vojáci věřili ideologii, kterou jim servíroval jejich diktátor (jinak by je čekal gulag) a že jí věřili i někteří řadoví čeští komunisté. To nic nemění na skutečnosti, že osvobození ruskými vojsky se stalo branou k dalšímu zotročení, v mnoha směrech ještě horšímu než to německé, protože sice nebylo tak krvavé, ale trvalo nesrovnatelně déle a jeho ideologie byla propracovanější, svůdnější a tyranštější. A že i český komunistický odboj vědomky nevědomky pracoval k tomuto cíli. Když člověk něco dělá v dobré víře, je to snad polehčující okolnost, ale neomlouvá ho to.

Řeči o "odkazu odboje", kde je rudé smícháno s bílým, řeči o tom, že je třeba odboj posuzovat "bez ohledu na politické vlivy", zastírají podstatný rozdíl mezi svobodou a porobou, demokracií a bolševismem. Mají u nás slavnou tradici: státy trvají idejemi, na nichž byly založeny. Dnešní Česká republika se tímto hlásí k odkazu Československa let 1945-1948. K ideologii dr. Edvarda Beneše, před časem svatořečeného českým parlamentem, v jejímž základě je přesvědčení o sbližování "socialismu" (rozuměj stalinismu) a "buržoazní demokracie".

Proto bylo politické uspořádání po roce 1989 zcela spontánně a nejspíš nevědomky postaveno na kompromisu mezi těmi, kdo se považovali za demokraty, a poraženými komunisty. Komunisté stejně jako po roce 1945 získávají půdu. A je třeba připomenout: smlouva s čertem se nevyplácí. Obelstít ho totiž lze jen v pohádce.


Autor je politolog


***


Řeči o "odkazu odboje", kde je rudé smícháno s bílým, řeči o tom, že je třeba odboj posuzovat "bez ohledu na politické vlivy", chtě nechtě zastírají podstatný rozdíl mezi svobodou a porobou, demokracií a bolševismemTitulek: Pražští zastupitelé jsou cenzoři

Datum vydání: 18.10.2004 Čas vydání: 07:06

Zdroj: Noviny - Respekt (Respekt)

Lokace:Pražští zastupitelé jsou cenzoři

Dopisy


Děkuji za poznámku k panu Černému. Podle mne je postup pražské radnice naprosto skandální, protože nikdo by neměl trestat umělce za jeho slova. A to přesto, že to bylo skutečně divné plácnutí, kterému chyběly souvislosti a nesouhlasím s ním. Mnohem rozumnější by bylo, kdyby si třeba pražští zastupitelé se sochařem Davidem Černým promluvili. V úvodu svého dopisu jsem psala, že děkuji za poznámku, ale ani ne tak za názor, který jsem od Respektu očekávala, ale za to, že o tomto tématu vůbec píšete, protože v jiných médiích jsem to nezaznamenala. Podle mne by se tento spor mohl stát podnětem pro zajímavou debatu o hranicích svobody slova a umění.Titulek: David Černý by měl získat prostor

Datum vydání: 18.10.2004 Čas vydání: 06:46

Zdroj: Noviny - Mladá fronta DNES (Mladá fronta DNES)David Černý by měl získat prostor

Z vašich dopisů


V článku o Davidu Černém píšete, že lidé se dělí na jeho bezmezné obdivovatele a odpůrce. Já nejspíš nepatřím ani do jedné z těchto skupin a možná, že většina lidí také ne. Prostě nic není černé nebo bílé. Mně osobně se některá díla Davida Černého líbí a některá ne. Většina jeho nápadů dovede oživit určitá místa a zaujmout. Je pravda, že si velmi těžko dovedu představit Satyra na budově Národního divadla - spíš by se hodil na nějaký pražský most (pokud možno ne na Karlův). Velmi mě mrzí, že kvůli osobním názorům Černého nejspíše nebude jeho pomník na Klárově, nápad je to opravdu výborný, i když autor sám tvrdí, že tento návrh není zcela typickým výtvorem Davida Černého (že to bylo na zakázku). Nechápu, proč se tolik diskutuje o počtu "hlav" - památník je do jisté míry prostě symbol, koneckonců známe opravdový počet obětí? Možná, že nemám právo soudit - mám to štěstí, že většinu života neprožiju v komunismu. Rozhodně si myslím, že David Černý je osobitým autorem, kterému by měl být dán prostor. Je sice trochu excentrický, ale co může člověk čekat od umělce?


Dopisy jsou redakčně kráceny
Titulek: Špína

Klíčová slova:

Datum vydání: 15.10.2004 Čas vydání: 06:41


Zdroj: Noviny - Haló (Haló noviny)

Lokace:Špína

Fejeton


Před týdnem jsme si na tomto místě povídali o jednom zvláštním koncertu, který uspořádala skupina českých umělců (nebo »umělců«?), vyzbrojená elektrickými kytarami, v rámci boje proti KSČM. Teprve když toto povídání v naší minulé příloze vyšlo, uvědomil jsem si, že jsem zapomněl uvést důležitou skutečnost, že totiž koncertu se zúčastnili dva významní diváci, jejichž jména jsou současně jakousi výstižnou ilustrací těch nově povstavších protikomunistických bojovníků. Tím prvním byl bývalý agent BIS a profesionální antikomunista Hučín, tím druhým sestra bratrů Mašínových Zdena. Ta se dokonce objevila i na pódiu, kde pronesla tato slova: »Vítejte v komunistickém kapitalismu. Prezident, který sedí na Hradě, se nechal zvolit komunisty a premiér se jimi obklopuje.« Soudím, že tato slova nepotřebují žádný komentář. Snad jenom útrpný povzdech. Přiznám se vám ale, že o takových záležitostech jako před týdnem píšu velice, velice nerad. Provází mě totiž přitom pocit odporné špíny, kterou se vyznačuje celá ta současná protikomunistická politická a mediální periferie. Skutečně mluvím a píši o tom krajně nerad, jenomže... Jenomže ve všech těch kampaních, článcích, poznámkách či jen výrocích jde značnou většinou o jevy a události odehrávající se v poměrně vzdálené minulosti, někdy tak od poloviny minulého století do jeho devadesátých let. A lidí, kteří tyto události neznají jen z doslechu či četby, ale osobně je prožívali, tedy takřečených pamětníků, je stále méně, protože oni, poslušní základního zákona přírody, jeden po druhém odcházejí. Je proto svatou povinností nás, kteří jsme dosud přítomni, překonávat odpor k té špíně a znovu a znovu opakovat pravdu o minulosti, tedy pravdu o našich vlastních životech. A nebát se znovu opakovat do tváře té politické a mediální galerky: »Lžete!« Takže i dnes se asi budu ve svém povídání opakovat, říkat něco, co jste již ode mne slyšeli, věřím však, že pochopíte, proč tomu tak je. Jde mi o případ, který z denního tisku jistě znáte. Městská část Praha 1 se rozhodla vybudovat k 60. výročí osvobození pomník obětem odboje za druhé světové války. Ve výběrovém řízení zvítězil sochař David Černý, o němž byla zmínka i v našem minulém povídání. Když byl výsledek výběrového řízení oznámen, mnozí lidé vrtěli hlavou. Kdo je David Černý? Z jeho dosavadní umělecké tvorby vám pro oživení paměti připomínám: natření sovětského tanku na Smíchově růžovou barvou. Nemluvňata lezoucí na žižkovskou televizní věž. Sousoší Prdelky. Sousoší »Sochy, které močí SMS vzkazy na Českou republiku.« Mohutná socha knížecího koně zavěšená v pasáži Lucerna nohama nahoru a s vévodou české země an sedí kobyle na břiše. Stačí? Soudím, že ano. Nejsem samozřejmě žádný odborník na výtvarné umění, a tak se jen ptám. Zaslouží si některá díla Davida Černého označení umění? Podle mne jde jen o nápady. O realizované nápady. Jednou je to recese, jindy zase provokace. V případě smíchovského tanku provokace nenávistná a sprostá. Pan sochař se také zřejmě rád vyjadřuje k politickým otázkám. Tak například v rozhovoru pro Nedělní svět na dotaz, zda mu nevadí, že mezi lidmi, jejichž památku by měl pomník uctít, byli i komunisté, odpověděl: »Mrtvý komunista, dobrý komunista.« Pro tento výrok jsem nenalezl žádné nežalovatelné slovo, takže jenom podotýkám, že zde pan Černý není původní. Již dávno před ním pronesl tato slova, tuším, že Joseph Goebbels či někdo jiný z nejbližší party kolem Hitlera. Podivný je i jeho názor na československý odboj proti nacistické okupaci. Cituji: »Když se totiž člověk na tu válku podívá, tak kromě operace Anthropoid a několika jednotlivců, kteří tady zařvali, bychom náš podíl na osvobození nějakým überodbojem nazvat nemohli.« Jaký tedy div, že vedení Českého svazu bojovníků za svobodu ostře proti nominaci Černého protestovalo a Rada Prahy 1 odhlasovala, že pomník vytvoří druhý ve výběrovém řízení, známý (a skutečný) sochař Vladimír Preclík. Na toto rozhodnutí reagoval Černý slovy: »Je to jen důkaz toho, že 15 let po sametové revoluci, kdy jsme si mysleli, že se zbavujeme komunistické havěti, mají komunisté v naší společnosti stále velké slovo.« A dále používá o komunistech výrazy jako »banda parchantů«, »prasata« apod. Ve stejném duchu se pak nese mediální kampaň k celému případu, kterou nejlépe charakterizuje titulek v Mladé frontě DNES (5. října): »Urazil komunisty, nesmí stavět pomník.« A obsah? Špína. Teď sedím u stolu a dívám se na fotku Davida Černého ve Večerníku Praha. Panebože, vždyť tento člověk v době, o které měl dělat pomník, chodil ještě, jak říkávala maminka, po houbách! Může vůbec pochopit, jaká to byla doba a jak jsme v ní všichni žili? V několikaletém zatemnění skutečném i morálním? Dokáže se vžít do let, kdy snad každý měl někoho známého či dokonce příbuzného, ba i člena rodiny, jenž byl v koncentráku či »jenom« v kriminále nebo v totálajnzacu v rajchu? A nebylo mále těch, jimž některý z blízkých skončil na popravišti nebo v plynových komorách. Může pochopit třeba jen moje, tehdy devatenáctiletého kluka, pocity, když jsem poprvé stál před velkým červeným plakátem se seznamem popravených? U každého jména zde byla poznámka »popraven s celou rodinou«. Anebo nikdy nezhojenou bolest mých rodičů? To bylo jednoho únorového dne v roce 1945, kdy nám maminka říkala, že dnes by měl přijít dopis od Boženky. Boženka byla moje starší, osmadvacetiletá sestra, žijící a pracující v Praze. Místo dopisu přinesl pošťák telegram, že Boženka byla zabita při tom nesmyslném náletu na Prahu. Atd. atd. To všechno byla německá okupace. Navzdory scestným názorům pana Černého na domácí odboj věřím, že mu je jasné alespoň to základní. Že smyslem této okupace bylo, aby »v konečném řešení« zmizel z této části »nové Evropy« navždy nejen český jazyk, ale celý český národ. Částečně masovým vysídlením, částečně germanizací a částečně vyvražděním. Jist si tím ale nejsem, a proto dnes už raději skončím.KRESBA - Petr VANĚK